Nejúspěšnější trenérka rope skippingu ČR mezi elitní šestnáctkou českých trenérů

29.06.2019

Jakou roli hraje v životě trenér? Pro některé je trenér další člověk, kterého potkali, a pro některé se trenér stane nedělitelnou součástí života, tzv. druhou mámou nebo druhým tátou. "Tak jako tak není trenérská činnost společensky oceněna tak, jak by si zasloužila.", říká iniciátor a hlavní organizátor ankety Díky, trenére Petr Ryndl.

Společensko-sportovní anketa Díky, trenére vybírá tento rok již popáté titul Trenéra mládeže 2019. Tím chtějí trenéry veřejně ocenit a poděkovat jim za vedení svých svěřenců ke sportu a učení dobrým mravům a fair play. Ty nejlepší vybrané ocení i finančně, neboť spousta z nich činnost provádí ve volném čase a často bez odměny. Trenéra nominuje jeho okolí prostřednictvím online přihlášky. Doposud bylo do soutěže nominováno přes čtyři tisíce trenérů z 55 sportovních odvětví.

Tento rok se mezi TOP 16 dostala i trenérka rope skippingu, Olga Kepková, která již 15. rokem vede tým Rebels O.K. Za tu dobu se její tým rozrostl o 50 svěřenců ve věku 6 - 19 let, kterým se věnuje 18 hodin týdně. Co o sobě Olga Kepková Díky, trenére prozradila, čtěte dále v rozhovoru.

Co vás na trénování nejvíce baví?

Baví mě být s mladými lidmi a dopřát jim tento sport provozovat. Já jsem Rope Skipping objevila "pozdě". Baví mě dětský progres. Ta spontánnost, živelnost, energie. Přijdou nové děti, netknuté švihadlem a po půl roce mají radost samy ze sebe. Překonaly tu hranici, že něco nejde a co je složité. Mám radost, když si děti užívají vystoupení, závody, jsou zapálené do "vracečky" nebo "ocásků". Ta proměna holčiček v divoké dračice. Baví mě dodržování pravidel, disciplína. To neodmyslitelně ke sportu patří. Mám radost, když samy děti cítí, co se má a nemá na tréninku dělat. Výchova je nedílná součást. Prožívání jejích životů - škola, kluci, rodiče, ...Mám ráda cesty na závody autobusem. Stmelování týmu. Baví mě propojování věkových kategorií při choreografiích. Mám radost, když děti přijdou na trénink a řeknou mi, že třeba vyhrály nějakou sportovní soutěž v jiném sportu, protože mají průpravu z našeho týmu. Baví mě vymýšlet nové zábavné techniky. Je potřeba, aby děti nepoznaly, že vlastně trénují.

Máte nějaký trik, kterým zpestříte trénink?

Děti musí mít pocit, že když na trénink nepřijdou, bude jim to chybět. Tím se snažím děti motivovat k vysokému procentu docházky. Struktura tréninku je podobná. Vždy ale musím zařadit něco malého "jinak". Nový trik, nečekané posilování, modifikace staré hry, nářadí (normálně moc nepoužíváme), jiný rychlostní trénink, nové důležité informace, vtažení dětí do choreografie, vymýšlet nové choreografie, zaznemánávání názorů, občasná sladká odměna, kontrolní měření, pomocí soutěže je nenápadně vést k totálnímu nasazení, teamgym soutěže, nová hudba, aerobik. Přes sociální sítě (messenger) posílám dětem výuková videa, úkoly, informace, záznamy z tréninku, jejich freestyly na videu - rozebíráme to - tím se mohou připravit na další trénink. Oblíbený je battle. Ať už rychlostní, nebo freestylový.

Udělalo vám vloni něco radost při trénování vašich svěřenců? Co to bylo?

Milé a napínavé je to vždy v září. Děti se po soustředění vracejí na tréninky a zůstávají v týmu další rok. Najednou je z toho 9 let, 12 let,...Z toho mám upřímnou radost:) Příhod je hodně, ale naposledy mě holky dojaly s touto nominací Díky, trenére. Celý trénink mi říkaly "trenére", "jasně trenére",... Já si myslela, že si ze mě dělají srandu. Měla jsem pocit, že parodují úspěšný seriál "OKRESNÍ PŘEBOR" z fotbalového prostředí.

Uveďte největší sportovní úspěch svěřenců dosažený pod vaším vedením.

  • 2015 Mistrovství světa v Paříži (World Jump Rope Championship 2015), svěřenkyně přivezly celkem 19 medailí, z toho 4 zlaté
  • 2016 Mistrovství světa v Portugalsku (World Jump Rope Championship 2016) svěřenkyně přivezly celkem 27 medailí, z toho 7 zlatých
  • 2018 Mistrovství světa v americkém Orlandu (World Jump Rope Championship 2018) svěřenkyně přivezly celkem 33 medailí, z toho 10 zlatých
  • Soutěž Česko se hýbe - Celorepublikové finále v Mostě
  • 2. místo Rebelstyle (14 - 16 let)
  • 3. místo Rebels Jump (8 - 10 let)
  • 4. místo Skipping Girls ( 11 - 13 let)
  • Soutěž Česko se hýbe - Celorepublikové finále v Praze
  • 2. místo Rebelstyle (11 - 13 let)
  • 4. místo Skipping Girls (8 - 10 let)

Čeho byste chtěla v oblasti trénování dětí dostáhnout?

Ráda bych rozšířila trenérský tým o "odrostlou" generaci. Byla bych ráda, kdyby naše nejstarší skokanky zůstaly u tohoto sportu a vracely se "domů". Přála bych si častější kooperaci se zahraničními skokany. Občas do týmu zvu nějakého TOP zahraničního skokana kvůli učení nových triků. Letos se náš tým stal spoluzakladatelem rope skippingového svazu Czech Jump Rope. Zůstala bych ráda u tohoto sportu a podílela se na vytváření optimálních podmínek k jeho činnosti. Pořádáme soutěže, workshopy, semináře a školení pro trenéry a rozhodčí, kempy,... Společně rovněž usilujeme o úzkou spolupráci s mezinárodní organizací International Jump Rope Union (IJRU).

Obodujte tvrzení od 0 - 10. (10 = "naprosto souhlasím", 1 = "vůbec nesouhlasím")

  • Vítězství mých svěřenců je prioritou mého trénování. 4
  • Pokouším se během tréninků svěřence také vychovávat. 9
  • Snažím se o to, aby trénink děti hlavně bavil a užily si ho. 10
  • Do tréninku zapojuji často hry, klidně i z jiných sportů. 9
  • Dávám prostor v soutěžích/zápasech i těm slabším. 10
  • Snažím se rozvíjet sportovní všestrannost. 9
  • Se svěřenci si často povídám o jiných než sportovních věcech. 8
  • Moje rodina mě podporuje, že se věnuji trénování dětí. 10
  • V zaměstnáni pro mě trénování není překážkou. 10

Napište svůj příběh, jak jste se k trénování dostala.

Od útlého dětství jsem se věnovala závodnímu sportu (požární sport, karate, aerobik). Pamatuji si na svou zvědavost, co si ti trenéři pořád zapisují a nad čím dumají? Při studiu rehabilitace v Teplicích jsem pracovala s fyzicky a mentálně postiženými dětmi. Po praxi jsme chodili na ruské kuželky a bowling vozíčkářů. Uvědomovala jsem si, že skloubit fyziologický a patologický pohyb je nádhera. Měla jsem velkou radost, že znalosti z fyzioterapie se mi hodí do každého sportu. Během studují jsem provozovala kick-box, trénovala jsem fotbalisty v Krupce,... Jednou jsem ale na FTVS zhlédla legrační vystoupení chlapců, kteří bojovali o zápočet z gymnastiky. Bylo jich asi 6, skákali do hudby, přes švihadla. Velmi jednoduše. Strašně se u toho smáli, užívali si to. Jednoduchost, v tom byla krása. Byla jsem jako opařená a rozhodnutá. Problém ale byl, že u nás tento sport vlastně neexistoval. Postupně jsem však začala objevovat neznámé a de facto na koleni objevovat a učit se tomuto sportu. To bylo asi nejhezčí. Začít sport od nuly.


A co o Olze Kepkové napsaly její svěřenkyně?


Proč jsem se rozhodla nominovat trenéra?

Moji trenérku Olgu Kepkovou jsem se rozhodla nominovat protože vím, že to s námi není často jednoduché a vidím, jakou má s námi trpělivost a jak se snaží v ČR rozvíjet sport, který nás baví - Rope Skipping, neboli závodní skákání přes švihadlo. Olga s námi již mnoho let jezdí po závodech, soustředěních a kempech nejen v ČR, a tak nám dává možnost naučit co nejvíce rope skippingových dovedností od světových špiček.

V čem je trenér nejlepší?

Naše trenérka Oli je skvělá. Je přísná, tvrdá, rázná a důsledná. Trénuje sama víc než 70 dětí, převážně děvčat. Kočírovat holčičí kolektiv není vždy snadné a ona to vždy zvládá. Některé z nás trénuje již od školky, tréninky jsou 3 - 4 v týdnu a tak s Olčou trávíme mnohdy víc času než s vlastními rodiči. Pokud se vyskytne nějaký problém, jak mezi námi děvčaty, tak třeba v soukromí, vím, že se na ni mohu spolehnout. Podle mě je to nejlepší trenér Rope skippingu na světě.

Zajímavá příhoda s trenérem?

Při naší poslední účasti na Mistrovství světa v Rope Skippingu v americkém Orlandu se nám přihodilo, že kvůli zpoždění letadla z Prahy jsme nestihly přestup v New Yorku a trávily jsme tak s dalšími 10 skokankami, trenérkou Olgou a její asistentkou zajímavých 15 hodin na letišti. Bylo to trochu jako z amerického filmu. Noc jsme strávily na zemi, přikryté českými vlajkami.


Více informací můžete sledovat na www.dikytrenere.cz, instagramu a facebooku.

Trenérce Olze Kepkové, člence a zakladatelce Czech Jump Rope, gratulujeme k probojování do elitní skupiny českých trenérů a moc fandíme do dalších kol a držíme palce pro co nejlepší umístění a anketě o Titul trenéra mládeže roku 2019!