Sportovní prádlo na rope skipping

Rope skipping je bezpochyby fyzicky velmi náročný sport a tak jako jiné sporty vyžaduje správnou výbavu. Pro sportovkyně to však není jen skvělé švihadlo, dobře padnoucí oblečení a kvalitní obuv, ale také perfektní sportovní prádlo.

Czech Jump Rope proto navázal spolupráci se značkou Správná podprsenka a kromě cenového zvýhodnění pro naše členky, přináší také rozhovor s majitelkou obchodu Karolinou Krušinovou, ve kterém vám na základě své profesionální zkušenosti doporučuje ty nejlepší značky sportovního prádla a přináší další tipy, jak sportovní prádlo správně vybrat.


Jaký typ nebo i konkrétní značku podprsenky byste doporučila sportovkyním, které se věnují rope skippingu? Podle čeho vybírat a jakým typům se případně rovnou vyhnout?

Rope skipping považuji za opravdu náročnou sportovní aktivitu a proto je jistě na místě se zaměřit na výběr skutečně padnoucí a pevné sportovní podprsenky. Osobně bych rovnou vyřadila konfekční sportovní podprsenky v univerzálních velikostech, které se často oblékají přetažením přes hlavu a neposkytují dostatek podpory.

Je důležité si uvědomit, že při sportovní aktivitě je potřeba zvolit takovou podprsenku, která bude poskytovat více podpory, než podprsenka klasická. Je to důležité mimo jiné proto, aby nedošlo k poškození prsních vazů a pojiv, které udržují hezký pevný tvar poprsí.

Vřele mohu doporučit sportovní podprsenku Panache, a to i pro vnadnější sportovkyně. Tato podprsenka několikrát získala ocenění jako nejlepší sportovní podprsenka na trhu a opravdu drží až neskutečně. Ženy obvykle ocení například to, že tento model nestlačuje poprsí k hrudi. Panache Sport naopak prsa spíše trochu oddělí od sebe a každé prso zvlášť uzavře do košíčku. Výrobce uvádí o 83% menší pohyblivost poprsí než u běžných sportovních podprsenek.

Velmi komfortní jsou u Panache Sport polstrovaná ramínka a zapínání na zádech. Ramínka lze navíc na zádech sepnout do kříže, čímž se podpora ještě zvýší. Samozřejmostí je pak již hydrofilní úprava pro pocit sucha a žádné švy na vnitřní straně tvarovaných košíčků, aby nedocházelo k oděru poprsí, zejména pak bradavek. Úžasné je také to, že jako jedna z mála sportovních podprsenek Panache prsa krásně tvaruje do kulata, takže dělá opravdu moc pěkný tvar pod oblečením.


Kdy je podle vás čas na první sportovní podprsenku pro dospívající dívky? Jsou nějaká specifika při výběru první podprsenky?

Pokud se bavíme o výběru první podprsenky vůbec, pak taková dívčí podprsenka v podstatě učí mladou slečnu, jaké to vůbec je mít na hrudníku o kus oblečení navíc. Může to být ještě v době, kdy prsa nejsou nijak velká, ale dívka si již sama řekne, že se necítí dobře jen v oblečení bez podprsenky. Úplně první podprsenka by měla být především pohodlná a ideálně bez kostic.

Sportovní podprsenka by dle mého názoru měla být ve výbavě každé mladé slečny, zejména pokud je již zvyklá mít podprsenku na běžné nošení. Je to podnět, který by většinou měla dát dceři její maminka. Je důležité si uvědomit, že jakmile dívka začne nosit správnou a padnoucí podprsenku již v mladém věku, nosí ji poté většinou již celý život. Právě maminka jí tak svou radou může dát jedinečný základ.

U menšího poprsí bych zvolila například sportovní podprsenku Shock Absorber, která je bez kostic, více vykrojená a mladistvější. Jakmile se však bavíme o velikosti D+, nebo o opravdu náročné sportovní aktivitě, tam je určitě už ideální větší podpora sportovní podprsenky Panache.


Liší se nějak pravidla pro výběr velikosti sportovní podprsenky, která má poskytnout maximální podporu ve srovnání s velikostí prádla pro běžné nošení?

Osobně jen velmi nerada porovnávám velikosti jakýchkoliv podprsenek, jelikož se mohu výrazně lišit. Záleží na výrobci, použitém materiálu, střihu, nebo i na konkrétní barvě. V podstatě velikost jako taková nám toho moc neřekne, důležité je, aby podprsenka správně seděla a poskytovala tak dostatečnou podporu. Velikost nikdy neberte, jako že bude univerzální pro různé značky a střihy podprsenek.


Na co si dát pozor při zkoušení, zda kupovaná podprsenka vyhovuje? Jak nejlépe ověřit, že i při sportu pak bude správně sedět a fungovat?

U podprsenky se můžete již v kabince zaměřit hned na několik věcí. Zásadní, zejména u sportovní podprsenky, je pak její obvod. Obvod by měl být vždy pevný a držet asi 80 % váhy poprsí. Novou podprsenku zapínejte ideálně na poslední háčky v řadě tak, abyste ji mohla utáhnout, jakmile materiál povolí.

Když se v podprsence postavíte před zrcadlo a zvednete ruce nahoru, nesmí se obvod podprsenky uvolnit, natož se začít posouvat přes prsa nahoru. Z boku by měl sedět kolem těla vodorovně. Jakmile se zapínání podprsenky posouvá po zádech směrem nahoru, je podprsenka v obvodu příliš volná.

Co se týče košíčků podprsenky, neměly by se výrazně krabatit, což by naznačovalo příliš volného prostoru uvnitř košíčku. Zároveň nesmí prsa nikde utíkat mimo košíček, ať už u podpaží či v dekoltu.

V kabince si dovolte udělat také nějaké pohyby, zaskákat si, předklonit se, posadit se. Podprsenka by měla prsa krásně podpořit a být pohodlná.


Můžete něco poradit i v péči o sportovní prádlo?

Aby bylo sportovní prádlo co nejdéle funkční, je určitě dobré dodržovat několik zásad. Sportovní podprsenky perte pouze ve vodní lázni 30 °C a nikdy nepřidávejte aviváž. Na praní používejte pouze k tomu určený prací prostředek, který neobsahuje změkčovadla.

Pokud má sportovní podprsenka tvarovaný košíček, nikdy jej neždímejte, pouze prsty jemně vymačkejte vodu z košíčků. Ideální je ruční praní, které doporučuje také samotný výrobce. Při praní v pračce může dojít k mechanickému poškození podprsenky a případně k zaseknutí kostice v bubnu pračky (a to i při praní podprsenky v pracím sáčku). Pokud se rozhodnete prát v pračce, dodržujte výše uvedené rady, zvolte vhodný program a snižte otáčky na ždímání.

Sportovní prádlo nedoporučujeme sušit v sušičce, na topení ani na přímém slunci, aby nedošlo ke sražení materiálu.Pokud se rozhodnete navštívit některou z prodejen Správná podprsenka, nemusíte si vůbec lámat hlavu s výběrem vhodné velikosti. O vše se postarají asistentky prodeje, které vám pomohou vybrat ten nejvhodnější model ve velikosti přímo pro vás. Obrátit se na ně případně můžete také s výběrem dalšího spodního prádla. Při nákupu v e-shopu můžete asistentky kontaktovat na e-mailu asistentka@spravnapodprsenka.cz  a nechat si poradit také na dálku.