Nová pravidla IJRU

01.08.2020
Od 14. 6. 2020 platí nová verze pravidel IJRU. Opět jsme pro vás připravili český překlad, aby pro vás osvojení a používání pravidel bylo co nejsnazší.


Níže najdete shrnutí nejdůležitějších změn. Toto shrnutí ale v žádném případě nemůže nahradit poctivé nastudování pravidel, které vám velmi doporučujeme. Pravidla v české verzi najdete jako vždy na našem webu.

Je nutné, aby si všichni rozhodčí obnovili své certifikáty v souvislosti s těmito změnami (= je nutné znovu projít školením).

Věkové kategorie

  • Nově je Mistrovství světa pro skokany od 16 let, Juniorské mistrovství světa je pak pro kategorii 12-15 let.
  • Věkové kategorie se určují nově k 31. prosinci roku, ve kterém probíhá daná soutěž.
  • Pro Mistrovství světa 2021 platí výjimka pro závodníky, kterým bude 16 let v době mezi 1.9. - 31.12.2021. Pokud tito závodníci se nominovali v kategorii 12-15 let, budou moc závodit ještě na Juniorském mistrovství světa.

Váha prezentace v celkovém hodnocení

Na základě zkušeností ze soutěží pořádaných v roce 2019 a 2020 se zvyšuje váha, která se přisuzuje prezentaci sestavy z původních +/- 35% na nynějších +/- 60%. Tímto způsobem by v celkovém hodnocení sestavy měla prezentace získat větší váhu než dosud.

Opakované prvky

Nově se penalizuje opakování prvků s obtížností 3 a výše.

Prvky s obtížností 0,5, 1 a 2 se mohou v sestavě opakovat bez omezení, všechny jsou hodnoceny patřičnou obtížností. V případě přílišného opakováni pak tito závodníci mohou být/budou penalizováni v rámci prezentace (zábavnost a originalita).

Rozhodčí pro povinné prvky je nyní povinen zaznamenat každý opakovaný prvek obtížnosti 3 a výše, a to včetně příslušné obtížnosti. Obtížnost takto opakovaného prvku bude v konečném výsledku odečtena od skóre obtížnosti.

Hodnocení single rope multiples

Zpřesňuje se hodnocení obtížnosti single rope Multiples, zejména v souvislosti s omezením rukou. V případě, že je Multiple prováděn s rukou v omezení, musí změnit polohu nebo vystoupit a znovu vstoupit do omezené polohy, než dále zvýší úroveň obtížnosti této dovednosti.

Příklady:

  • pětišvih AS (verze 1) - Side Swing, open (do AS), AS, AS, AS = level 6 (level 4 za pětišvih + level 2 za obě ruce v omezení pro první AS)
  • pětišvih AS (verze 2) - Side Swing, AS, open, AS, open = level 8 (level 4 za pětišvih + level 2 za obě ruce v omezení pro první AS + level 2 za obě ruce v omezení pro druhý AS, jelikož mezi první a druhým AS ruce změnily pozici do open)
  • Side Swing-EB-CL = level 4 (level 2 za trojšvih + level 1 za omezení ruky za zády při EB + level 1 za omezení ruky pod koleny při CL)